גלית גורן גלעד - פסיכולוגית קלינית

שיטות טיפול

טיפול דינמי

הטיפול הדינמי נותן במה רחבה ומעמיקה לעולמו הפנימי של המטופל. למרות שרוב המטופלים באים לטיפול עם קושי ספציפי, לעתים קרובות מתגלה כי קיימים קשיים בתחומים רבים בחייהם. הטיפול הדינמי על פי רוב אינו מתמקד רק בסימפטום או בבעיה אחת, אלא שואף לתת מענה רחב למכלול הקשיים. דרך יצירת מודעות עמוקה יותר לעולם הפנימי ולקשרים בין חלקים שונים של החיים, ודרך חוויות מתקנות שעובר המטופל בקשר שנוצר עם המטפל, נפתרים אט אט הקשיים.

הטיפול הדינמי על פי רוב הוא ארוך יחסית. בטיפול חוקרים את חוויות הילדות ובודקים כיצד הן משפיעות על הקשיים בהווה; כמו כן מתבוננים בקשר שנוצר עם המטפל וכיצד הוא משקף את הקשרים שיוצר המטופל בחייו.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT – Cognitive Behavioral Therapy)

טיפול זה ממוקד מאוד, ואינו חותר בהכרח להגיע לשורש ההיסטורי של הבעיות. בטיפול בוחנים מהם הגורמים לכך, שלמרות הרצון בשינוי, השינוי המיוחל אינו מתרחש. על פי רוב מדובר בדפוסי חשיבה מכשילים (למשל - "אני לא שווה כלום"), אשר ניתן בהדרגה להחליפם באחרים. בטיפול מתבהרות החוויות, אשר המטופל נמנע מלהתנסות בהן מתוך פחד לא הגיוני, ובונים תוכנית כיצד להשתחרר מן הפחד ולצבור חוויות חיוביות.

טיפול זה נוטה להיות קצר יחסית לטיפול דינמי, וממוקד יותר. הוא מתאים מאוד לחרדות ספציפיות, כגון פחד גבהים, קלסטרופוביה וכד', וגם לדפוסים כוללים יותר, כגון דימוי עצמי נמוך, פחד ממחוייבות או פחד מעימות. שיטת טיפול זו נמצאה גם יעילה מאוד במקרים של טראומה, דיכאון והתנהגות כפייתית (OCD).

סכמה תרפיה

זהו טיפול שנועד לטפל בדפוסים אישיותיים בעייתיים, או מבעיות שחוזרות על עצמן כגון קשרים זוגיים מכאיבים, קושי להחזיק בעבודה ועוד. טיפול זה עוזר לנו לראות כיצד קולות שונים בתוכנו מכתיבים לנו התנהגויות שאינן בהכרח מתאימות ומועילות. המטרה היא לבנות ולחזק בתוכנו קול בוגר ובריא, בעל מבט חומל על עצמנו ועל אחרים, אחראי ובעל גמישות בפתרון בעיות.

זהו טיפול שצמח מתוך הזרם הקוגניטיבי התנהגותי, אולם התרחק ממנו במידת מה, כיוון שהוא שם דגש חזק על הקשר הטיפולי התומך כמקור של צמיחה בתהליך. עם זאת, הוא נשאר ממוקד יחסית, וזאת בדומה לטיפולים קוגניטיביים התנהגותיים.