גלית גורן גלעד - פסיכולוגית קלינית

טיפול במבוגרים צעירים

צעירים בני עשרים-שלושים נדרשים לבנות את חייהם בתחומים רבים בו זמנית: לבחור מקצוע ולהתבסס כלכלית; למצוא בן/בת זוג ולשנות את טיב הקשר עם ההורים; ולפתח מחד בטחון עצמי ואסרטיביות, ומאידך רגישות לאחרים ויכולות להקשיב ולוותר כשצריך. לעתים נחשפים בגילאים אלו לחוויות מטלטלות, שונות מאוד מחוויית החיים בבית ההורים – החל ממצבי מלחמה בעת השירות הצבאי, דרך חוויות שונות, בטיול התרמילים או במסגרות אחרות - חוויות רוחניות, הרפתקאות, התנסות בסמים, ומפגשים מעניינים המשנים את נקודת המבט.

בגילאים האלו היציאה לעולם הגדול יוצרת ביקורת על דרכם של ההורים ועל אישיותם. מצד שני יש עדיין צורך בעזרה – כלכלית ורגשית מצדם - ציפיה ל"ברכת הדרך", לכך שיקבלו את בן/בת הזוג ואת הבחירות בחיים, וכמיהה עזה שישתנו, יצדיקו את הביקורת ויפנימו אותה.

מדובר, אם כן, בעומס רגשי קשה: ההורים כבר אינם יכולים תמיד להוות משענת, הזוגיות – אם קיימת – עדיין בשלבי התבססות, והחברים נעים באותה מטוטלת. הטיפול הוא מקום להתייעץ, לפתח את הכישורים שלא התפתחו בבית, לעבד את הכעס על ההורים, לנווט בסבך הבחירות המקצועיות ולבחון את הזוגיות הנוצרת (או לבחון למה אינה נוצרת).